Stipendiaatit

VUOSI SAAJA MÄÄRÄ YHTEENSÄ cum
2018 Juhani Teräsvuori, tanssitaitelija, pedagogi, elämäntyöpalkinto 2000
Hanako Matsune 1500
Christina Tuurna, balettipedagogi 750
Juha Kirjonen, balettipedagogi 750
Luana Georg 750
Sergei Upkin 750
Isabella Nevanlinna 500
Colin Jacobs 500 6500
Konsta Roos (Lucia Nifontovan erikoisstipendi) 500
Samuel Haramo (Lucia Nifontovan erikoisstipendi) 500
Aapo Kokkonen (Lucia Nifontovan erikoisstipendi) 500
Oskari Kymäläinen (Olli Vasan erikoisstipendi) 500
Erika Pastel (Marianna Rumjantsevan erikoisstipendi) 500
Ellen Mäkelä (Marianna Rumjantsevan erikoisstipendi) 500
Marko Juusela (Mariinskin ystävien erikoisstipendi) 1000
2017 Ira Lindahl 1000
Ananadah Kononen, koreogarafi 1500
Sara Antikainen 500
Juho Suominen 500
Atte Kilpinen 500
Aapo Kokkonen 500
Marika Karin, pianisti 500
Sonja Tammela, tanssipedagogi, tanssija, elämäntyö tanssin parissa 500
Marco Bjurström, koreografi, tanssipedagogi, tanssija, elämäntyö tanssin parissa 500 6500
Ellen Mäkelä 500
nuori lupaus
Lucia Nifontovan erikoistipendi
2016 Sinikka Gripenberg, tanssija, tanssipedagogi 1000
Samuel Haramo 500
Eerika Kraft 500
Alex Komulainen 500
Nasa Abibo Babtista Balde 500
Markus Björkbom 500 6500
2015 Michal Krčmář 1500
Franz Valkama 1500
Marina Tirkkonen, koreografi, tanssipedagogi 1000
Viivi Ahola 500
Oskari Nyyssölä 500
Konsta Roos 500
Jane Sievänen 500
Erika Vilander 500 6500
2014 Maria Baranova 1500
Eun-Ji Ha 1500
Dimitri Pavlov, pianisti, säestäjä 1000
Rasmus Ahlgren 500
Elisa Nenonen 500
Katerina Torp 500
Kira Hilli 1000 6500
2013 Johan Pakkanen 1500
Linda Haakana 1500
Mai Komori 1500
Jane Spackman 1000
Kenneth Greve 1000
Sara Länsivuori 500
Kalle Lähde 500 7500
2012 Saima Kranig 1500
Samuli Poutanen 1500
Ulpu Puhakka 1000
Susmita Meyer-Rochow 500
Alina Sakko 500
Ruusa Vuori 500
Anna Westerholm 500 6000
2011 Asta Lindholm 1500
Tiina Myllymäki 1500
Nikolas Koskivirta 1500
Johanna Nuutinen 1500
Mia-Mari Sinkkonen 500
Pia Job 500
Roosa Näveri 500 7500
2010 Vuonna 2010 syksyllä ei jaettu apurahoja, vaan stipendienjako tapahtui 5.2.2011.
2009 Marita Nieminen 2000
Alberto Morino 1500
Anandah Kononen 1500
Juha-Pekka Myllymäki 3000
Suvi Honkanen 1000
Tuukka Piitulainen 1000 10000
2008 Syksyllä 2008 ei jaettu apurahoja, vaan stipendienjako tapahtui 7.2.2009.
2007 Noora Kuurne 1500
Petia Ilieva 2500
Valeri Kononen 1500
Jukka Kontusalmi 1000
Aku Ahjolinna 1500 8000
2006 Johan Pakkanen 1000
Tuomas Hyvönen 1000
Maria Baranova 1000
Tiina Ojanen 1000
Eemu Äikiö 1500
Anastasia Dunets 2000
Ingrid Némeckova 2500 10000
2005 Jorma Elo 3000
Nicholas Ziegler 2000
Mira Ollila 1500
Valtteri Raekallio 1500
Riku Lehtopolku 1000
Mikko Lampinen 1000
Elina Miettinen 1000 11000
2004 Jukka Aromaa 2000
Henrik Burman 1500
Arja Tervo 1500
Natasha Lommi 750
Frans Valkama 750
Emilia Vuorio 750
Pia Auvinen (”tossu ja matkaraha”) 250 7500
2003 Nikolas Koskivirta 1000
Antti Keinänen 1500
Maki Nakagawa 1500
Susanna Leinonen 2000 6000
2002 Doris Laine 4000
Stanislav Beljajevski 2000
Tommi Paasonen 1500
Marianne Rouhiainen 1500
Sari Jokela 1500
Teemu Tainio (Kirsti Lyytikäisen stipendi) 1000 10000
markka/muutos euroiksi 2002 lähtien
2001 Tuija Lindholm (Leikkonen) 10000
Jani Talo 7500
Ville Mäki 7500
Kalle Mäki 5000 30000
2000 Riikka Korppi-Tommola 10000
Barbora Kohoutkovà 10000
Milla Eloranta 7500
Jouka Valkama 7500
Tiina Myllymäki 5000 40000
1999 Anna Sariola 10000
Jutta Mustakallio 10000
Salla Suominen 10000
Matti Silfer 5000
Katri Siipola 5000 40000
1998 Elina Lehto 10000
Marilena Fontoura 10000
Asla Jääskeläinen 10000
Tanja Tolppola 10000 40000
Ylim. stipendi: Taiteilija Esteri Tomulan muistostipendi: Aarne Ruutu 10000 10000
1997 Anu Viheriäranta 8000
Unto Nuora 8000
Jaakko Eerola 8000
Kristiina Lindroth 8000
Maritta Saxholm 8000
Maj-Lis Rajala 10000 50000
1996 Mika Backlund 8000
Jonas Lundqvist 8000
Javier Torres 8000
Tiina Väänänen 5000
Pekka Ylimarttila 8000
Nelli Satama 8000 45000
1995 Anna Niinimäki 8000
Jessica Kellgren 8000
Anneke Lönnroth 8000
Alpo Aaltokoski 8000
Kimmo Sandell 10000 42000
1994 Francis Guardia 8000
Jyrki Karttunen 8000
Mika Saarelainen 8000
Sonja Tammela 8000
Ulla-Mari Mäkelä 10000 42000
1993 Kirsi Karlenius 7000
Kenneth Kvarnström 10000
Juha Kirjonen 7000
Riina Laurila 5000
Virve Lehtinen 7000
Maxim Lukjanov 7000 43000
1992 Leena Virtanen 7000
Pasi Sinisalo 5000
Marja Korhola 8000
Ari Tenhula 5000
Seppo Koski 8000
Jorma Uotinen 20000 53000
1991 Suvi Pohjonen 6000
Sami Saikkonen 6000
Martti Valtonen 6000
Greta Mattsoff (tant Greta) 1000
Minne Jorasmaa 6000
Tommi Kitti 8000
Patricia Roivas 5000 38000
Jarkko Niininen (Heikki Värtsin stipendi) 7.000 mk
1990 Sini Länsivuori 10000
Nina Hyvärinen 7000
Hannu Hyttinen 7000
Arja Raatikainen 7000
Seija Silfverberg-Koski 8000
Ritva Kokkonen (kunniapalkinto) 580 39580
1989 Timo Kokkonen 10000
Minna Tervamäki 8000
Lassi Sairela 8000
Tuomo Railo 6000
Jorma Koivumäki 5000 37000
1988 Eeva Soini 10000
Tommi Huovinen 10000
Tero Saarinen 5000
Kare Länsivuori 3000 28000
1987 Susanna Vironmäki 10000
Elsa Sylvestersson 5000
Mikko Rasila 5000
Salla Saarikangas 5000
Mia Johansson 3000 28000
1986 Helmer Salmi 2000
Tiina Lindfors 8000
Sampo Kivelä 7000
Kaisa Torkkel 7000
Tarja Ranta 3000 27000
1985 Leena Gustafsson 7500
Oona Haaranen 7500
Maija Hänninen 7500
Inkeri Terävä 3000 25500
1984 Tuuli Tuominen 5000
Reijo Kela 5000
Kirsi Aromaa 2500
Jukka Aromaa 2500
Corinna Dahlström 5000
Ilkka Lampi 5000 25000
1983 Alma Rantanen, säestäjä 5000
Jorma Elo 5000
Terttu Laurikainen 5000
Lauri Lehto 5000
Nina Marttinen 5000 25000 95000
1982 Ulrika Hallberg 7000
Antti Honkanen 5000 12000 70000
1981 Aku Ahjolinna 6000
Anu Sistonen 6000
Venla Konttinen 6000 18000 58000
1980 Jarmo Rastas 5000
Vivianne Budsko 5000
Kari Riipinen 5000
Karl Hedman ((Birger Kaipiaisen stipendi) 5000 20000 40000
1979 Airi Säilä 5000
Jaana Puupponen 3000
Anne Ahola 3000 11000 20000
1978 Heikki Värtsi 2500 2500 9000
1977 Matti Tikkanen
Elsa Sylvestersson
1976 Marketta Kaila 2000
Ritva Räsänen 2000 4000 6500
(Mary Paischeff’in muistostipendi)
1975
1974 Mikko Siiskonen 1500 1500 2500
1973 Marita Ståhlberg
1972 Tanssitaiteen tukisäätiö 1000 1000 1000